Inteligentne sterowanie domem


Korzyści inteligentnego domu

Inteligentny dom to ostatnio coraz bardziej modne pojęcie. Nie każdy jednak wie, co dokładnie oznacza i jak wiele daje korzyści inteligentne sterowanie domem. Czym dokładnie jest inteligentny dom? Dlaczego warto zdecydować się na taki system w swoich czterech ścianach? Na naszej stronie znajdziecie wiele informacji z odpowiedzią na te i inne pytania. Zapraszamy również do kontaktu z naszymi specjalistami. Dzięki doświadczeniu i wieloletniej praktyce dobierzemy odpowiedni system sterowania domem do Twoich potrzeb.

inteligentne sterowanie domem

Inteligentny dom i inteligentne sterowanie domem

Inteligentny dom (ang. smart home), to pojęcie określające ogół systemów, instalacji i urządzeń do automatyki domowej. Podstawą instalacji jest tak zwany „internet rzeczy”. Polega to na tym, że szereg elementów i urządzeń w domu jest połączonych w sieć. Pozwala to na ich komunikowanie się ze sobą oraz komunikację użytkownika z nimi. Z siecią bowiem połączone zostają telefony domowników, za pomocą których mogą oni wydawać urządzeniom i mechanizmom w swoim domu polecenia. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie domem przez telefon z każdego miejsca, w jakim znajduje się domownik. Nie tylko można bez wstawania z kanapy włączyć lub wyłączyć światło czy jakieś urządzenie, ale również na przykład włączyć ogrzewanie przed powrotem do domu, aby po powrocie było już w nim ciepło.

Sterowanie domem przez telefon

Instalacja inteligentnego domu daje całe mnóstwo korzyści. Dom powinien być nie tylko komfortowy, ale także bezpieczny. Do tego każdy chciałby mniej płacić chociażby za prąd. Wszystko to można zyskać instalując system inteligentnego domu. Możliwość sterowania wszystkim w domu za pomocą smartfona i z każdego miejsca, to nieoceniona wygoda. Bezpieczeństwo zaś system zapewnia dzięki możliwości obsługiwania alarmów i czujników. To daje możliwość szybkiej reakcji na ewentualne włamanie lub inne zdarzenie w domu, takie jak na przykład pożar. Nie da się ukryć, że inteligentny dom może nawet uratować życie. Oprócz tego dzięki temu systemowi można zaoszczędzić. Jest to możliwe dzięki temu, że sterowanie urządzeniami elektrycznymi pozwala na ich wyłączanie, aby nie pracowały wtedy, kiedy nie jest to konieczne. Każda lampka od telewizora, dekodera i innego urządzenia cały czas pobiera prąd, by świecić. Wyłączenie tego na czas np. pobytu w pracy albo wyjazdu pozwoli zaoszczędzić prąd.

sterowanie domem

Co wchodzi w skład inteligentnego domu?

Podstawowe elementy inteligentnego domu to inteligentne gniazdka, pozwalające sterować urządzeniami elektrycznymi i monitorować zużycie prądu. Inteligentne ogrzewanie, które umożliwia sterowanie ogrzewaniem i ustawianie wybranej temperatury. Sterowanie oświetleniem (inteligentne oświetlenie), które pozwala także na włączanie, wyłączanie i sterowanie natężeniem światła.  Oprócz tego do głównych elementów systemu należą różnorodne czujniki – dymu, gazu, czadu, zalania czy temperatury. Poza tym kamery i systemy alarmowe, takie jak czujniki ruchu, drzwi, okien czy w końcu alarmy dźwiękowe. Wszystkie elementy ze smartfonem i internetem łączy centralka, dzięki której można wszystkim sterować nawet poza domem.